Küresel Hedefleri her yerdeki çocuklara

BİRLİKTE ANLATALIM!

Nasıl Dünya’nın En Büyük Dersi
Gönüllüsü Olabilirsin?

BİRLİKTE ANLATALIM!

Dünya’nın En Büyük Dersi 3 aşamalı bir Gönüllülük Süreci’ne sahiptir. Her bir süreç bölümü
kendi içinde görevler barındırır ve KÂŞİF‘ten KORUYUCU‘ya doğru aşama aşama tamamlanır.

 • KÂŞİF

  DEBD Kaşifi; tasarım ve çeviri alanlarında çalışarak The World's Largest Lesson platformundaki dokümanları Türkçe'ye uyarlar ve tasarımsal olarak dokümanı paylaşmaya uygun hale getirir.

 • ELÇİ

  DEBD Elçisi, tasarladığımız ve Türkçe'ye uyarladığımız ders araçlarını öğrencilere taşır, onlarla uygular, geribildirimleri toplar ve ders materyallerini geliştirerek onları yaygınlaştırmaya çalışır.

 • KORUYUCU

  DEBD Koruyucusu, DEBD ekibine Sosyal Medya, Gönüllülük Yönetimi, İçerik Üretimi, Tasarım v.b. alanlarda dahil olur ve 3-12 aylık periyotlarda ekiple birlikte DEBD'nin hayata geçirilmesinde görev alır.

Hangi aşamadan başlamalıyım / başvurmalıyım?

Dünya’nın En Büyük Dersi’ne gönüllü olarak ilk kez başvuruyorsan KÂŞİF aşaması için başvuruyorsun demektir. Burada tek dikkat etmen gereken şey başvuru formunda “Tasarım” ya da “Doküman” kısmını, istediğin gönüllülük programına göre doldurman. Eğer dokümanların İngilizce’den Türkçe’ye çevrilmesini istiyorsan “Doküman” programına, çevrilen dosyaların tasarım süreçlerine destek olmak istiyorsan da “Tasarım” programını işaretlemen yeterli.

Başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Başvurular DEBD Ekibi tarafından ilk olarak başvuru formu içeriklerinden başlanılarak değerlendiriliyor. Tüm başvurulardan belirli sayıda aday ikinci aşama olan Skype Görüşmeleri‘ne kalıyor. İkinci Aşama’da amaç adayların kişisel özellikleri, çalışma disiplinleri hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak. Ardından başvuru süreci boyunca ihtiyaç duyulan gönüllü sayısı kadar aday DEBD Gönüllülük Programı’na davet ediliyor.

Başvuru için hangi kriterlere sahip olmalıyım?

Her bir aşamanın farklı kriterleri mevcut. Örneğin KÂŞİF aşamasında eğer “Doküman” programına başvuracaksan iyi derece İngilizce bilmen ve İngilizce’den Türkçe’ye iyi derecede çeviri yapabilmen gerekli. Ya da “Tasarım” programına başvuracaksan temel tasarım programlarını (Adobe Illustrator, Adobe Photoshop v.b.) orta ve üzeri derecede kullanıyor olman gerekli. Onun dışında kişisel bir bilgisayara sahip olman ve İstanbul’da yaşaman yeterli. Geriye kalan tüm teknik ihtiyaçları seninle paylaşmaktan ve öğretmekten keyif duyacağız.

Gönüllülük aşamalarının her biri ne kadar sürüyor?

DEBD Gönüllülük Programı‘nın ilk iki aşaması KÂŞİF ve ELÇİ 2’şer ay olmak üzere toplam 4 ay sürmektedir. Son aşama olan KORUYUCU ise en az 3 en fazla da 6 ay süren gönüllüye uygun tasarlanmış bir süreci ifade eder.

Gönüllülük için ne kadar vakit ayırmalıyım?

Gönüllülük süreci boyunca tamamlaman gereken görevleri, tamamlama tarihlerini aksatmadığın müddetçe istediğin kadar zaman ayırabilirsin, zamanı kendi çalışma dinamiğine göre kurgulayabilirsin. Örneğin KÂŞİF aşamasının 2 aylık gönüllülük süreci “2 Doküman” çevirisinin tamamlanmasından oluşur. Ayırmak istediğin zamana göre dilersen 2 dokümanı 1 ayda da tamamlayabilirsin. Bunun dışında seni güçlendirmek için tasarladığımız eğitimleri de kaçırmamanı öneririz.

Gönüllülük boyunca nerede çalışıyoruz / buluşuyoruz?

DEBD Gönüllülük Süreci boyunca farklı yerleri deneyimlemeyi seviyoruz. İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakası’nda da buluşabileceğimiz yerler mevcut. Özellikle KÂŞİF aşamasındayken Oryantasyon Eğitimleri’ni birlikte fiziksel olarak gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan doküman çevirilerini ya da tasarım desteğini dijital ortamda, dilediğin yerde çalışarak da sağlayabilirsin.

Aklıma takılan başka sorular var. Nasıl paylaşabilirim?

Hemen sayfanın en alt sağ köşesinde bulunan İletişim Formu‘nu kullanarak, burada da bulunmasını istediğin bir soru yöneltebilir ve bizlerle iletişime geçebilirsin.

ÖNEMLİ TARİHLER

 • Son Başvuru Tarihi: 19 Kasım 2018, 17:00
 • İkinci Aşamanın Açıklanması: 19 Kasım 2018, 21:00
 • Skype Görüşmeleri: 20-21 Kasım 2018, Gün Boyu
 • Sonuçların Açıklanması: 22 Kasım 2018
 • İkinci Dönem Gönüllü Oryantasyonu: 24 Kasım 2018, 10:00 – 17:00

Start typing and press Enter to search